Bemutatkozás
Bemutatkozás
Az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet legfiatalabb tanszéke, amely 2019 nyarán jött létre az Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék és a Fonetikai Tanszék egyesülésével. Külön-külön mindkét tanszék komoly múltra tekintett vissza.
Az alkalmazott nyelvészet a társadalmi kérdések nyelvi eszközökkel történő megoldását tűzi ki célul. Ennek megfelelően a nyelvhasználat társadalmi beágyazottságából kiindulva oktatjuk az alkalmazott nyelvészet különböző területeit: szociolingvisztikát, diskurzuselemzést, szaknyelvi kommunikációt stb., a hallgatókat értő, kritikus gondolkodásra és önálló problémamegoldásra készítve fel a nyelvvel és nyelvhasználattal kapcsolatos területeken. A tanszék általános és alkalmazott nyelvészeti, illetve alkalmazott nyelvészeti jogelődjén számos olyan hallgató végzett, akik a tudományos életben, a felsőoktatásban vagy céges környezetben értek és érnek el sikereket.
A beszédtudományok (így a fonetika és a pszicholingvisztika) a hangzó nyelv használatát és megvalósulását vizsgálják kísérletes eszközökkel, melyhez gyakran a természettudományok módszereit hívják segítségül. Éppen ezért a képzéseinken és a tanszék oktatói által tartott kurzusokon általában is nagy hangsúlyt kap a tudományos módszertan, kutatásmódszertan, illetve kutatásetikai kérdések.
A tanszék tagjai jelen vannak a hazai és nemzetközi tudományos életben, oktatói, kutatói és közéleti munkájukat számos kitüntetéssel, díjjal ismerték el.
A tanszékhez tartozik az alapképzés szintjén a 4 féléves, 50 kredites Nyelvmentor specializáció és minor, amely magyar alapszak, illetve bármely idegen nyelvi alapszak keretén belül elvégezhető. A képzés célja, hogy alkalmazott nyelvészeti alapozást nyújtson a magyar, valamint az idegen nyelv szakos hallgatóknak, és ezzel az alkalmazott nyelvészet mesterszakra orientálja, illetve készítse fel őket. A képzés a bevezető előadáson és a kutatásmódszertani alapismereteken túl elsősorban a nyelvészeti szakmódszertan, a kommunikáció, a diskurzuselemzés, a beszédtudomány, a nyelvhasználat társadalmi vetületei (pl. két- és többnyelvűség, nyelvi jogok), illetve az interkulturalitás témája köré épül fel előadások és gyakorlatok formájában.
Ugyancsak a tanszékhez kötődik a 4 féléves és 120 kredites Beszédtudomány mesterképzési szak. Ezen a képzésen a beszéd létrehozásával és feldolgozásával foglalkozunk az agyi folyamatoktól kezdve a szervek működésén keresztül a beszéd mint hanghullám fizikai megvalósulásának sajátosságaiig. A képzés empirikus profilú, nagy hangsúlyt kapnak benne a kísérlet tervezésének és kivitelezésének módszertani szempontjai, illetve a kutatás etikai vonatkozásai különös tekintettel a bevont kísérleti személyeket illetően.
Szintén a tanszékünk gondozza az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskola Alkalmazott nyelvészet doktori programját.
A Beszédtréner, beszédtanácsadó szakirányú továbbképzési szak 2 féléves és 60 kredites képzés, amelynek célja, hogy a hallgatók alapismereteket szerezzenek a beszédprodukció és a beszédpercepció, az anyanyelv-elsajátítás folyamatainak sajátosságairól és zavarairól; szert tegyenek határozott értékítéletre, képesek legyenek mások szóbeli közlésének megítélésére, megismerjék a különböző beszédszituációkhoz kötődő nyelvhasználati szabályszerűségeket, valamint alkalmassá váljanak a tömegkommunikációban, a közéletben, az üzleti életben és az előadó-művészetben dolgozó szakemberek szóbeli kommunikációs készségének egyéni és csoportos fejlesztésére is.
A tanszék oktatói ezenkívül rendszeresen tartanak órákat a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet gondozásában működő Alkalmazott nyelvészet mesterszakon, valamint a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet és a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet közös képzéseként meghirdetett Magyar alapszakon, illetve Magyar nyelv és irodalom mesterszakon különösen a beszédtudományok, a kutatásmódszertan, a nyelvtörténet, a kommunikációtan és a diskurzuselemzés témakörében. Számos kurzust oktatnak ezenkívül a Magyartanárképzésben, valamint a gyakorlatorientált Szerkesztői ismeretek és Ügyvitel alapszakos specializációk/minorok keretében (pl. tárgyalástechnika, üzleti levelezés, adatkezelés, helyesírás, dokumentumszerkesztés és tipográfia, stílus- és írásgyakorlat).
A tanszéken két diákműhely működik: az Alkalmazott nyelvészeti diákműhely, valamint a Fonetikai és pszicholingvisztikai diákműhely. Mindkét műhelyben élénk tudományos élet zajlik, hallgatóink rendszeres sikeres szereplői tanulmányi versenyeknek, tudományos konferenciáknak. Az Alkalmazott nyelvészeti diákműhely a korábbi Alkalmazott Nyelvészeti Tanszékek Országos Találkozója konferenciasorozat hagyományát folytatva, Utak a nyelvhasználat kutatásában címmel évente országos alkalmazott nyelvészeti hallgatói konferenciákat szervez, és az elhangzó előadások írott változatait lektorált tanulmánykötetekben jelenteti meg.
A tanszék munkatársai rendszeresen szerveznek hazai és nemzetközi konferenciákat. Ilyen volt például a 2021 őszén indított, más kari kollégák közreműködésével megrendezett Resling – Felelős nyelvészet c. konferenciasorozat.
Tanszéki szervezésű a kétévente megrendezésre kerülő gyermeknyelvi konferencia, amely 2016-ban Új utak a gyermeknyelvi kutatásokban, 2018-ban Az anyanyelv-elsajátítás folyamata hároméves kor után, 2020-tól pedig Nyelvfejlődés csecsemőkortól kamaszkorig címmel rendeznek meg.
A tanszék fontos feladatának tartja mindezek mellett a tudománynépszerűsítést is – ennek megfelelően oktatói és hallgatói évek óta részt vesznek a Kutatók éjszakája programsorozat kari rendezvényein, valamint a Lingvális Artikuláció Kutatócsoport a Hang Világnapján is szervezett programokat. Örökölt vállalás a Kazinczy Ferencről elnevezett felsőoktatási Szép magyar beszéd verseny szakmai koordinálása, az évente megrendezett országos döntők lebonyolításában való segédkezés, illetve ehhez kapcsolódóan az Egyetemi Anyanyelvi Napok kiejtési versenyének évenkénti megszervezése. 2019-től a tanszék kerekasztal-beszélgetések szervezésével is kapcsolódik az Egyetemi Anyanyelvi Napok rendezvénysorozatához. Korábban ezeken a rendezvényeken tudománykommunikációs versenyeket is rendeztünk.
A Beszédtréner, beszédtanácsadó szakirányú továbbképzési szakunkhoz kapcsolódóan 2024-ben elindítottunk egy új rendezvénysorozatot Beszédtréner, beszédtanácsadó Szakmai Nap címen, ahol a végzett hallgatóink mutatkozhatnak be nagy nyilvánosság előtt egymásnak és az érdeklődőknek beszédtrénerként.
A tanszékünk tudományos kapcsolatot ápol a Kölni Egyetem Fonetikai Intézetével (Németország), a Zágrábi Egyetemmel (Horvátország), a Sorbonne Nouvelle / Paris 3 University Fonetikai és Fonológiai laboratóriumával (Franciaország), a Washingtoni Egyetemmel (USA), a Houstoni Egyetemmel (USA), a Heidelbergi Egyetemmel (Németország), a Ghenti Egyetemmel (Belgium), valamint a Genfi Egyetemmel (Svájc).
A tanszék tagjai jelen vannak a hazai és nemzetközi tudományos életben, oktatói, kutatói és közéleti munkájukat számos kitüntetéssel, díjjal ismerték el.