2022.09.11.
Kutatók Éjszakája 2022

Az ELTE Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék, a Nyelvtudományi Kutatóközpont és az NBSz Szakértői Intézet munkatársainak közös programja a Kutatók Éjszakáján

Elég csak a hangját hallanunk, és ráérzünk, hogy a legjobb barátunk éppen stresszes időszakban van. Elég csak egy pár percig hallgatnunk, és megsejtjük akár egy ismeretlen gyermek életkorát is. De abban is elég csak a fülünkre hagyatkoznunk, hogy megállapítsuk, akit hallunk, éppen nem az anyanyelvén szólal meg. De a nyelv akár a megtévesztés és a manipuláció eszköze is lehet. Mi mindenről árulkodik a nyelvhasználat, és miként hasznosíthatók ezek az információk a mindennapokban, a tudományos kutatásban, az orvoslásban vagy akár a bűnüldözésben? Aki ellátogat a programra, megtudja!

Időpont

2022. szeptember 30. 17:00-20:00

Program

időpont előadó cím tartalom
17:00-17:20 Deme Andrea Mi az a beszédtudomány, és mit csinál a beszédtudós? Bevezető előadás a beszédtudományokról, a beszédvizsgálatok területeiről és eszközeiről.
17:20-17:40 Szánthó Zsuzsa Mondj, amit akarsz és megmondom, hogy vagy! Az előadásban választ kapunk arra a kérdésre, hogy milyen érzelmek jelennek meg és mik detektálhatók a hallgató számára a beszédben.
17:40-18:00 Bóna Judit, Svindt Veronika Segítheti-e a beszéd vizsgálata a neurológiai betegségek diagnosztizálását? A prezentáció azt járja körül, hogy milyen módon jelennek meg a beszédben a neurológiai kórképek, és ez segítheti-e a diangnózist vagy akár a terápiát.
18:00-18:10 SZÜNET    
18:10-18:30 Murányi Sarolta A szavaktól a történetekig. Hogyan tanulnak meg a gyermekek mesét mondani? Vajon hogyan árulkodik a nyelvi fejlettségről az, hogy miképpen mesél el egy gyermek egy történetet? Hogyan tanulnak meg a gyermekek történetet mesélni? Megtudjuk az előadásból!
18:30- 18:50 Juhász Kornélia Akkor hogy is kell ejteni azt, hogy Xiaomi? -- az idegen nyelvi akcentus okairól és következményeiről Az előadásban arra keressük a választ, hogy mi az akcentus és miért jelentkezik, illetve hogyan és mire következtethetünk belőle.
18:50-19:10 Gráczi Tekla Etelka, Markó Alexandra "Szólj, s ki vagy, elmondom" -- vagy mégsem? Ebben a bemutatóban azt térképezzük fel, hogy az egyes beszédjellemzők hogyan és miért (nem) alkalmasak a beszélő azonosítására a bűnüldözés kontextusában.
19:10-19:20 SZÜNET    
19:20-19:50 Vladár Zsuzsa Az alkalmazott nyelvészet a tudománytörténet szolgálatában Az előadás azt mutatja be, hogy a diskurzuselemzés eszközeivel hogyan tárható fel az arculatépítés és a szerzőség kisajátítása egy XVIII.  századi magyar nyelvhasonlító mű kapcsán. Hogyan segíthet a laikus és tudományos tévhitek eloszlatásában? 
19:50-20:20 Kopcsák Róbert Vadak a hálóban – a kattintásvadászat nyelvészeti megközelítése Interaktív, beszélgetésekkel átszőtt előadás, amely a kattintásvadászat néhány jellemző tulajdonságát tematizálja. Az előadásban hírcímekről és indexképekről, a kattintásvadászat felismerhető tulajdonságairól és indikátorairól, valamint a kattintásvadászat manipulatív hatásainak az értelmezéséről lesz szó.

 

Az esemény részeleti a facebookon is elérhetők.

Helyszín 

ELTE Bölcsészettudományi Kar, 1088 Budapest, Múzeum krt. 4, A épület, 3. emelet 329.

Előadók

Dr. Bóna Judit, PhD
habilitált egyetemi docens
ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék
Bóna Judit az ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszékének habilitált egyetemi docense, a tanszéken működő gyermeknyelvi kutatócsoport vezetője. PhD fokozatát 2007-ben szerezte fonetikából. Fő kutatási területei: a beszéd életkori sajátosságai, temporális jellemzői és folyamatossága, illetve a beszéd folyamatosságának zavarai és egyes neurológiai betegségek beszédbeli tünetei. 

Dr. Deme Andrea, PhD
egyetemi adjunktus
ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék
Deme Andrea az ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszékének adjunktusa, a tanszéken működő Fonetikai és Pszicholingvisztikai Diákműhely vezetője, a Beszédtréner, beszédtanácsadó szakirányú továbbképzés képzésfelelőse. PhD fokozatát 2015-ben szerezte meg beszédtudományokból. Korábban vezetett német és magyar együttműködésen alapuló kutatócsere program keretében megvalósuló kutatásokat, jelenleg több kutatási projekt szenior kutatója. Fő kutatási területe az alapkutatásban a beszéd hangjainak (az ún. szegmentális szerkezetnek) a megvalósulása például olyan különleges beszédképzési módokban, mint amilyen a szopránéneklés. A beszéd akusztikai szerkezetét és észlelését is vizsgálja, továbbá a beszédszervek működését artikulációs mérőműszerekkel. Alkalmazott kutatásokat is végez a logopédia, az idegennyelv-elsajátítás, az akcentuskutatás, a nyelviattitűd-kutatás és a nyelvpedagógiának a hangtan oktatásához kapcsolódó területein.

Dr. Gráczi Tekla Etelka, PhD
tudományos munkatárs
Nyelvtudományi Kutatóközpont
Gráczi Tekla Etelka a Nyelvtudományi Kutatóközpont Fonetikai Kutatócsoportjának főmunkatársa. Fő kutatási területei a mássalhangzók artikulációs és akusztikai jellemzői, illetve a beszéd középtávú változásának és a beszéd egyéni jellemzőinek akusztikai vizsgálata.

Juhász Kornélia 
doktori hallgató 
ELTE, Nyelvtudományi Kutatóközpont 
Juhász Kornélia jelenleg a Nyelvtudományi Doktori Iskola Alkalmazott Nyelvészet Doktori Programjának doktorandusza. A kutatási témája a szegmentális fonetikához kapcsolódik, ezen belül a mandarin kínai beszédhangok ejtését vizsgálja kínaiul tanuló magyar anyanyelvű beszélők ejtésében. 

Kopcsák Róbert
doktori hallgató
ELTE 
Kopcsák Róbert az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájának másodéves hallgatója. A kattintásvadászatot a szövegtan, a megismeréselméletek és a kritikai elméletek felől kutatja.

Dr. Markó Alexandra, PhD
vezető kutatási koordinátor
NBSZ Szakértői Intézet
Markó Alexandra kutató, vezető kutatási koordinátor az NBSZ Szakértői Intézetében. Korábban habilitált egyetemi docens, majd óraadó az ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézetében, jelenleg óraadó a PPKE BTK Magyar Nyelvészeti Tanszékén. 2016 és 2021 között az MTA–ELTE Lendület Lingvális Artikuláció Kutatócsoport vezető kutatója volt, jelenleg is több kutatási pályázatban szenior kutató. Alapkutatásokat az utóbbi időben elsősorban az artikuláció, a prozódia és a kettő összefüggései, valamint a beszéd egyéni változatossága területein végez. Alkalmazott kutatásai jelenleg főként a kriminalisztikai nyelvészeti és hangtechnikai szakértői területhez, valamint a nyelvpedagógia (elsősorban a hangtan oktatása) témaköréhez kapcsolódnak.

Murányi Sarolta
tanársegéd
ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék
Murányi Sarolta az ELTE Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszékén tanársegéd, a Nyelvtudományi Doktori Iskola doktorandusza. Kutatási témája a gyermekek történetmesélési készségének fejlődése és fejlesztési lehetőségei.

Dr. Svindt Veronika, PhD
tudományos munkatárs
ELKH Nyelvtudományi Kutatóközpont, Nyelvi Folyamatok Agyi Reprezentációi Kutatócsoport
Svindt Veronika kutatási területe a neurolingvisztika, vagyis a nyelvi folyamatok agyi hátterének feltérképezése. Ezen belül bizonyos neurodegeneratív kórképek (pl. sclerosis multiplex) beszédprodukcióból való kimutathatóságát, illetve bizonyos neurális hátterű fejlődési zavarok (pl. autizmus, ADHD) kommunikációra való hatását vizsgálja.

Szánthó Zsuzsa
MA-hallgató
ELTE
Szánthó Zsuzsa végzős spanyol szakos hallgató, témája az idegen nyelvi szorongás beszédtudományi vizsgálata, emellett pedig célja olyan oktatási módszertan kidolgozása, amely a nyelvtanulók számára segíthet szorongásuk leküzdésében.

Dr. Vladár Zsuzsa, PhD
docens
ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék
Vladár Zsuzsa az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék oktatója. Kutatási területe a nyelvtudomány története, a latin nyelven írott korai grammatikák és nyelvhasonlító művek szövegét fordítóként és alkalmazott nyelvészeti szemszögből vizsgálja.

Kapcsolattartó

Dr. Deme Andrea; deme.andrea kukac btk pont elte pont hu

Egyéb információk-

A program csak személyes jelenléttel látogatható!

Előzetes regisztráció nem szükséges.

Partner intézmények

Nyelvtudományi Kutatóközpont

NBSZ Szakértői Intézet

Kapcsolódó programok

Interaktív nyelvi játékok -- az ELTE Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet tudományos diákműhelyeinek interaktív bemutatkozása 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a rendezvényen fényképek készülnek, melyeket a szervezők a kapcsolódó programok népszerűsítésének céljából közzétehetnek a közösségi médiában és az intézményi weblapokon. A fényképek felhasználásával kapcsolatosan tájékozódni, illetve tiltakozni az alknyelv_fon{at}btk.elte.hu címen lehet.