EGYETEMI ANYANYELVI NAPOK 2024
2024. április 15. - 2024. április 19.
ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A)
2024. április 15. - 2024. április 19.
ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A)
Az ELTE Bölcsészettudományi Karán évtizedekre visszatekintő hagyomány az Egyetemi Anyanyelvi Napok megszervezése minden év tavaszi félévében. Az ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézetének tanszékei vetésforgóban töltik be a szervezők szerepét, idén az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék a programok házigazdája.
Az eseménysorozat keretében hagyományosan megrendezésre kerülő versenyekre az egyetem minden karáról várják a résztvevőket. A Kazinczy-verseny országos döntőjébe is az Egyetemi Anyanyelvi Napok keretein belül megtartott fordulóról juthatnak tovább az ELTE-s hallgatók.
A rendezvénysorozat első napján a Stíluskutató csoport tagjai szerveznek pódiumbeszélgetést Élve boncolás – beszélgetés a slam poetryről címmel, amelyet Mészáros Márton vezet slammerek és stíluskutatók részvételével, a második napon pedig az EAN és a Magyar Nyelvtudományi Társaság közös szervezésében tartanak beszélgetést Mesterséges intelligencia, ChatGPT, PULI. Perspektívák és veszélyek a tudomány és a hétköznapi élet szemszögéből címen, amelyen Kmetty Zoltán szociológus, Menyhárd Attila jogász, Palkó Gábor digitális bölcsész, irodalomtörténész, Prószéky Gábor nyelvész, nyelvtechnológus, valamint Réz Anna filozófus vesz részt.
Az interaktív programok, a játékos foglalkozások és a műhelymunka iránt érdeklődők a nyelvhasználat, illetve az emberi kommunikáció legkülönfélébb vetületeivel foglalkozó workshopok közül válogathatnak: írhatnak dalszöveget Kakassal, színházi workshopon vehetnek részt a DANTE Közösségi Alkotótér alapítóival, megismerkedhetnek a jelnyelvekkel, bepillanthatnak a ciprusi Puli Club mindennapjaiba, hallhatnak interaktív előadást arról, hogy milyen szerepet tölthet be a humor a palliatív ellátásban, kideríthetik, hogyan kapcsolható össze a nyelvészet a pszichológiai kutatások legújabb eredményeivel, és ellátogathatnak a Beszédtréner, beszédtanácsadó szakmai nap workshopjára is.
A kerekasztal-beszélgetésekhez hasonlóan az EAN programjainak szerves része az Alkalmazott nyelvészeti diákműhely Utak a nyelvhasználat kutatásában című konferenciája is, amelyre több különböző egyetemről és képzésről várják az előadókat.
TELJES PROGRAM
ÁPRILIS 15. (HÉTFŐ)
10.00 – 11.30
- A hatékony csapatmunka – interaktív előadás (Anyanyelv-pedagógiai Diákműhely) regisztrációköteles!
13.00 – 14.30
- Tankönyvszemle: határátlépések az irodalomtanításban – interaktív előadás (Dávidné Balázs Renáta)
- Boszorkányos nyelvészet – játékos foglalkozás (Benkő Loránd Nyelvtörténeti Hallgatói Műhely)
- Udvariasság egytől tízig – játékos foglalkozás (Goda Csenge – Osztroluczki Anett)
14.30 – 16.00
- A szavakkal történő bántás 47 módja – interaktív előadás (Borbás Gabriella Dóra)
- A metafora mint segélykiáltás – metaforikus kifejezések és szuicid gondolatok – interaktív workshop (Bajzát Tímea Borbála – Prótár Noémi– Simon Gábor)
- Osztályozzunk nyelveket! A magyar és rokon nyelvei tipológiai adatbázisokban – interaktív előadás (F. Gulyás Nikolett) regisztrációköteles!
- Neved – komolyan. Így ismerd fel az (ál)tudományos keresztnévszótárakat! – interaktív foglalkozás (Névtani Hallgatói Műhely)
16.00 – 17.30
- JELenlét – interaktív foglalkozások a siket közösségek és a jelnyelvek témakörében – workshop (Babutsán Rita – Bartha Csilla – Hattyár Helga – Mocsári Bernadett – Nagyné Kiss Anna – Sztari Bernadett)
- Élve boncolás 4. Beszélgetés a slam poetryről – pódiumbeszélgetés
ÁPRILIS 16. (KEDD)
10.00 – 11.30
- Játék, komolyan. Színházi workshop a DANTE Közösségi Alkotótér alapítóival (Gulyás Hermann Sándor, Jászberényi Gábor) regisztrációköteles!
- Hospice és humor – interaktív előadás (Fiáth Titanilla)
- Arka, Ponkod, Kotormány – a helynévetimológia feladata és tanulságai a Magyar Nemzeti Helynévtár Programban – interaktív előadás (Bárth M. János, Wendl Dávid)
13.00 – 14.30
- Ki tanít a hétvégén? Kétnyelvűség egy hétvégi magyar iskolában – játékos foglalkozás (Jani-Demetriou Bernadett)
- Antipropaganda zine-kollázs. Újraértelmezett háborús szimbolika – workshop (Borissza Eszter) regisztrációköteles!
14.30 – 16.00
- Vészhelyzeti kommunikáció – szituációs gyakorlat (Constantinovits Miklós) regisztrációköteles!
- Hangképzés az emberi beszédben: A delfin, a majom vagy a papagáj hangja hasonlít jobban az emberéhez? – interaktív előadás (Kohári Anna)
- Közösségi dalírás Kakassal – játékos foglalkozás (Palágyi Máté - Bohemian Betyars) regisztrációköteles!
16.00 – 18.00
- Mesterséges intelligencia, ChatGPT, PULI. Perspektívák és veszélyek a tudomány és a hétköznapi élet szemszögéből – kerekasztal-beszélgetés
18.00 – 19.30
- A szavaink mint kétélű kardok: milyen veszélyekkel és lehetőségekkel kecsegtet a szuggesztív kommunikáció? – workshop (Varga Katalin) regisztrációköteles!
ÁPRILIS 17. (SZERDA)
10.00
8.30 – 16.15
- Utak a nyelvhasználat kutatásában – hallgatói konferencia
- Program: https://bit.ly/3VXv4UL
16.30
- Simon & The Morphologists – zenés összejövetel
17.00
- Utak a nyelvhasználat kutatásában 1. – beszélgetés a kötet szerzőivel és szerkesztőivel
18.15
- Fogadás
ÁPRILIS 18. (CSÜTÖRTÖK)
10.00 – 13.20
- Utak a nyelvhasználat kutatásában – hallgatói konferencia
12.00 – 13.30
- Kétnyelvűség a gyakorlatban. Kerekasztal-beszélgetés a Finnugor Tanszék oktatóival
14.00
16.00
- Könyvbemutatók
ÁPRILIS 19. (PÉNTEK)
8.45 – 14.30
- Első Beszédtréner, beszédtanácsadó Szakmai Nap az ELTE-n regisztrációköteles!