Beszédtudomány-történeti workshopnak adott otthont az ELTE BTK

2024.10.03.
Beszédtudomány-történeti workshopnak adott otthont az ELTE BTK
Hatodik alkalommal rendezték meg a „International Workshop on the History of Speech Communication Research” című beszédtudomány-történeti nemzetközi workshopot 2024. szeptember 20-21-én.

Az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék által szervezett workshopon számos híres nyugat-európai fonetikai laboratóriumból érkeztek vendégek, így több német, francia, angol, svájci és portugál egyetemről és kutatóintézetből, és a magyar beszédkutatók is több hazai intézményt (BME, ELTE, HUN-REN, PPKE, PTE) képviseltek. A workshop budapesti megrendezését Gósy Mária professzor emeritus kezdeményezte.

A kétnapos eseményt Hős Péter, az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet hallgatójának fuvolaszólója után Bartus Dávid dékán nyitotta meg az ókorból fennmaradt izgalmas nyelvi emlékekkel. Bóna Judit a szervezők nevében köszöntötte az egybegyűlteket, majd bemutatta a workshop előadásaiból készült kötetet (hagyományosan a workshopra írt tanulmányokkal lehet jelentkezni az eseményre), amely a nyomtatott változat mellett felkerül az ISCA archívumába (a beszédtudományokról szóló konferenciacikkek legnagyobb internetes adatbázisába) is.

A konferencia két meghívott előadója Jürgen Trouvain és Gocsál Ákos voltak.

Jürgen Trouvain (University of Saarbrücken) a nemzetközi fonetikai világkongresszusok történetének rövid bemutatása utána három meghatározó női fonetikus (Louise Kaiser, Ilse Lehiste és Anne Cutler) munkásságáról beszélt. Gocsál Ákos (Pécsi Tudományegyetem) előadása pedig az 1900-as évek első felének magyar filmhíradóiban vizsgálta a beszédprodukciók jellemzőit, illetve a filmhíradók nyelvi elemzésének technikai nehézségeit.

A szekcióelőadások közül több a kísérleti fonetika eszközeinek fejlődésével foglalkozott, bemutatva olyan projekteket, amelyek 70-80 évvel ezelőtt használt eszközöket rekonstruálnak, illetve tesznek a nagyközönség által is láthatóvá, vagy (néha véletlenül megtalált) képeket, filmfelvételeket dolgoznak fel. Más előadások többszáz éves nyelvészeti munkák nyelvtörténeti elemzésével foglalkoztak, beszédjelenségek történeti megjelenését és etimológiáját vizsgálták, de megismerhettünk további nagy tudós személyiségeket a fonetikai történetéből, avagy láthattunk és megtapinthattunk egy fonetikai társasjátékot és egy magyar hallásvizsgáló eszközt is közel 40 évvel ezelőttről.

Több előadás a 20. századon átívelő fejlődést/változást mutatott be a tudománytörténetben,

Így például megismerhettük a magyar artikulációs vizsgálatok fejlődését, avagy az ICPhS konferenciákon bemutatott gyermeknyelvi kutatásokat. Mindkét nap szakmai programját egy beszélgetés (business meeting) zárta lehetséges jövőbeli kutatási pályázatokról, közös publikációkról.

A szakmai program mellett a résztvevőknek kötetlen beszélgetésekre is jutott idejük. A kávészünetek és a közös ebédelések mellett az első nap estéjén egy közös vacsora mellett beszélhették meg a fonetika(történet) kurrens kutatási irányait. A konferencia zökkenőmentes lebonyolítását az alkalmazott nyelvészet doktori program és az interkulturális nyelvészet doktori program hallgatói segítették.

A workshop az ELTE BTK Kari Tudományos Pályázata támogatásával és a Magyar Nyelvtudományi Társaság közreműködésével valósult meg. A konferencia honlapja itt érhető el.

Forrás