A beszéded mindent elmond rólad?!

Beszámoló az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék rendezvényéről a Kutatók Éjszakáján 2022 szeptember 30-án.

2022.10.04.
A beszéded mindent elmond rólad?!

Nagy sikerrel zajlott le A beszéded mindent elmond rólad?! című előadássorozatunk 2022 szeptember 30-án, a Kutatók Éjszakáján.

Az előadások sorát Deme Andrea kezdte, aki a Mi az a beszédtudomány, és mit csinál a beszédtudós? címmel tartott látványos bevezetőt a beszédtudományokról, a beszédvizsgálatok területeiről és eszközeiről.

Szánthó Zsuzsa Mondj, amit akarsz és megmondom, hogy vagy! című előadásában arra mutatott rá, hogy milyen érzelmek jelennek meg a beszédben és miként -- majd a hallgatóság a megszerzett tudást a gyakorlatban is kipróbálhatta egy játék során.

Bóna Judit és Svindt Veronika Segítheti-e a beszéd vizsgálata a neurológiai betegségek diagnosztizálását? című prezentáciukban azt járták körül, hogy milyen módon jelennek meg a beszédben a neurológiai kórképek, és ez segítheti-e a diangnózist vagy akár a terápiát. A Szklerózis Multiplex és a Parkinson-kór beszédtüneteit, és a kapcsolódó legfrisebb kutatási eredményeket ismerhettük meg.

Juhász Kornélia Akkor hogy is kell ejteni azt, hogy Xiaomi? -- az idegen nyelvi akcentus okairól és következményeiről című előadásában azt mutatta be, hogy mi is az az idegen nyelvi akcentus és miért jelentkezik. ... a résztvevők pedig az előadás végére megtudhatták a választ a címben feltett kérdésre.

Gráczi Tekla Etelka és Markó Alexandra "Szólj, s ki vagy, elmondom" -- vagy mégsem? címmel azt mutatták be, hogy hol tart ma a beszédtudomány kriminlaisztikai alkalmazása, és hogy az egyes beszédjellemzők hogyan és miért (nem) alkalmasak a beszélő azonosítására a bűnüldözés kontextusában.

Vladár Zsuzsa Az alkalmazott nyelvészet a tudománytörténet szolgálatában címmel arról beszélt, hogy a diskurzuselemzés eszközeivel hogyan tárható fel az arculatépítés és a szerzőség kisajátítása egy XVIII. századi magyar nyelvhasonlító mű kapcsán. Az előadás rámutatott, hogy miként használhatók a nyelvészet tudományának vívmányai a laikus és tudományos tévhitek eloszlatásában.

Kopcsák Róbert záró előadása a Vadak a hálóban – a kattintásvadászat nyelvészeti megközelítése címmel interaktívan járta körbe a kattintásvadászat néhány jellemző (nyelvi) tulajdonságát, melynek zárásaképp a hallgatóság is kipróbálhatta, mennyire leleményes kattintásvadász címek generálásában.

Köszönjük minden résztvevő izgalmas előadását és minden látogató aktív és élénk részvételét!

Fotók

Fotók

0

/

0

0

/

0